Dzisiaj zaczniemy opowiadać o wyroku nakazowym.
Odpowiadając na nurtujące wielu czytelników pytanie (i zadawane mi także często przez znajomych): tak, wyrok nakazowy wydawany jest bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału obwinionego czy oskarżonego. Na tym właśnie polega jego idea – jest szybko, tanio i bez komplikacji np. w postaci konieczności odraczania rozprawy.
Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli:
- na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości,
- w sprawie prowadzono dochodzenie,
- uzna na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne albowiem wszystko jest dla sądu jasne,
- naruszony przez sprawcę przepis pozwala na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny.
Wyrokiem nakazowym w związku z popełnieniem przestępstwa( tj. czynu określonego m. in. w Kodeksie Karnym) zgodnie z Kodeksem postępowania karnego można orzec karę ograniczenia wolności lub grzywnę w wysokości do 200 stawek dziennych albo do 200 000 złotych. Natomiast zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia Sąd może wydać wyrok nakazowy w sprawach, w których wystarczające jest wymierzenie nagany, grzywny albo kary ograniczenia wolności.
Wydanie wyroku nakazowego w toku postępowania karnego jest natomiast niedopuszczalne w sprawie z oskarżenia prywatnego lub w sprawie w której oskarżony jest niepełnoletni, głuchy, niemy, niewidomy, niezdolny do oceny swojego zachowania bądź z przyczyn natury psychicznej niezdolny do samodzielnego udziału w postępowaniu karnym zgodnie z art. 79 § 1 kk. W toku natomiast postępowania o czyn stanowiący wykroczenie wyroku nakazowego nie wydaje się, gdy obwiniony jest głuchy, niemy lub niewidomy bądź zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności.
Skontaktuj się z autorka Mecenas Katarzyną Gorgol na kancelaria@adwokatgorgol.pl
www.adwokatgorgol.pl
Skontaktuj się z autorka Mecenas Katarzyną Gorgol na kancelaria@adwokatgorgol.pl
www.adwokatgorgol.pl
Komentarze
Prześlij komentarz