Czy zastępczą karę pozbawienia wolności można odbyć w systemie dozoru elektronicznego tzw. obrączki? Jakie warunki trzeba spełnić, by to było możliwe?


Można! I to z pewnością jest dobra wiadomośc. Przepisy dopuszczają odbycie kary pozbawienia wolności, w tym kary zastępczej pozbawienia wolności orzeczonej za przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe pod warunkiem, że orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza roku. Co ważne dotyczy to także sumy kar, które skazany ma odbyć po kolei.

Kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi – czyli będzie to możliwe jeśli Państwo będzie miało wystarczająco dużo urządzeń, infrastruktury technicznej i możliwości w danym miejscu.

Skazany musi także posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a osoby dorosłe z nim zamieszkujące musza wyrazić zgodę na taki sposób odbycia kary. Dlaczego? Odbywanie takiej kary wiąże się z niedogodnościami dla domowników: urządzenie trzeba zainstalować, czasem go doglądać czy naprawiać, do domu przychodzi kurator itp.

WAŻNE: w systemie dozoru elektronicznego nie można odbyć kary aresztu lub zastępczej kary aresztu za wykroczenie, zastępczej kary pozbawienie wolności za wykroczenie skarbowe, kary porządkowej.

Autorem posta jest mec. Katarzyna Gorgol (www.adwokatgorgol.pl)

Komentarze