Wyrok nakazowy to orzeczenie wydawane w specjalnym trybie postępowania karnego bądź postępowania w sprawach o wykroczenia. Jest to rodzaj propozycji kary, jaka może zostać wymierzona sprawcy z tytułu popełnionego przez niego czynu (wykroczenia lub przestępstwa). Wyrok nakazowy wydawany jest przez sąd na jednoosobowym posiedzeniu niejawnym i zawsze ma charakter skazujący.
Wyrok nakazowy to nie jest to samo co wyrok sądu I instancji. Odpis wyroku nakazowego doręcza się wraz z odpisem aktu oskarżenia, bądź wniosku o ukaranie oraz pouczeniem o prawie, terminie i sposobie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach jego niewniesienia. Zgodnie z prawem wyrok nakazowy nie musi być uzasadniony.
W terminie 7 dni, od dnia otrzymania wyroku nakazowego można odwołać się od wyroku nakazowego, oznacza to, iż termin ten mija w takim samym dniu następnego tygodnia – jeśli pismo zostało odebrane we wtorek, to termin na złożenie sprzeciwu upływa z końcem kolejnego wtorku (godz. 23:59). W tym celu odwołania się od wyroku nakazowego należy do Sądu, który wydał wyrok, wnieść sprzeciw opisując pokrótce dlaczego nie zgadzamy się z orzeczeniem i czego żądamy (wskazanie tego nie jest jednak warunkiem koniecznym). Przepisy prawa nie wymagają uzasadnienia sprzeciwu.
Na marginesie warto wskazać, iż co prawda w pouczeniu wskazuje się, że wyrok wydany po przeprowadzeniu postępowania przed sądem może być wyższy, to jednak jak wynika z mojej dotychczasowej praktyki, z uwagi na ujawnienie w toku procesu istotnych dla sprawy okoliczności dotyczących samego zdarzenia jak i winy sprawcy, zazwyczaj orzekana kara jest niższa. Więc warto się odwoływać.
Sprzeciw może nie zostać przyjęty jedynie, gdy został on wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną. Na decyzję Prezesa Sądu (bo to właśnie on jest władny do podjęcia tej decyzji) przysługuje zażalenie. Sprzeciw nie podlega opłacie. Wniesienie sprzeciwu (pod warunkiem zachowania wszelkich wymagań!) powoduje upadek wyroku nakazowego tzn. wyrok ten traci moc. Dalsze postępowanie toczy się „normalnie” w I instancji, tj. tak jakby wyroku nakazowego nigdy nie wydano. Sąd zatem wyznaczy termin rozprawy i wezwie na nią oskarżyciela, oskarżonego bądź obwinionego, a także jego obrońcę i ewentualne osoby pokrzywdzone. Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny tj. podlega wykonaniu.
Skontaktuj się z autorka Mecenas Katarzyną Gorgol na kancelaria@adwokatgorgol.pl
www.adwokatgorgol.pl
www.adwokatgorgol.pl
Komentarze
Prześlij komentarz