Niezapłacona grzywna musi oznaczać więzienie?

Nie zapłaciłem grzywny, teraz sąd zamienił ją na areszt. Czy da się uniknąć odsiadki?
To proste: od zastępczej kary pozbawienia wolności orzeczonej w miejsce niezapłaconej grzywny można się zwolnić poprzez zapłacenie uprzednio orzeczonej grzywny.
Płatności można dokonać na numer rachunku bankowego sądu, który wydał wyrok nakazowy (numer rachunku jest wskazany w druczku załączonym do mandatu karnego), a nawet przy przyjęciu do zakładu karnego. W zasadzie nie ma znaczenia kto dokona płatności my sami czy nasi bliscy, niemniej należy pamiętać, że uiszczenie grzywny przez osobę, która przez prawo nie jest uważa za osobę najbliższą dla skazanego może powodować odpowiedzialność za wykroczenie (odpowiedzialność wpłacającego).
Zgodnie z przepisami osobą najbliższą jest: małżonek, dzieci i rodzice, rodzeństwo, członkowie bliskiej rodziny męża bądź żony, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia – tj. adoptowana oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu, czyli partner lub partnerka, z która się mieszka i tworzy faktyczną rodzinę (osoby te mogą być tej samej płci).

Skontaktuj się z autorka Mecenas Katarzyną Gorgol na kancelaria@adwokatgorgol.pl

Komentarze